W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

To był zwykły obiad w­ przedszkolu. Dolegliwości u ­kilku osób pojawiły się dzień później, z­ każdym następnym było ich coraz więcej. W­ sumie zachorowało 39 osób – 35 dzieci i­ 4 opiekunki. Dziewięcioro maluchów trafiło do szpitala w­ Dębicy z ­powodu odwodnienia. Badania trwają, wiadomo, że salmonella znajdowała się albo w ­deserze z ­truskawek, albo w­ potrawie z kurczaka. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

A poza tym:

Krawczyka pożegnanie z Ratuszem – zdrowie, czy dobrowolny przymus? – Krzysztof Krawczyk nie jest już wiceburmistrzem Dębicy, a Zakład Usług Miejskich nie ma Rady Nadzorczej. Pierwszy miał dobrowolnie odejść z urzędu, w co nikt nie wierzy, a członkom rady za współpracę podziękował burmistrz. Czy Paweł Wolicki pozbywa się ludzi, z którymi mu nie po drodze? Wszystko na to wskazuje. I trzeba się spodziewać, że zmian może być więcej. Póki co Wolicki nie przymierza się do powołania nowego zastępcy, obowiazki byłego uniesie on sam, drugi zastępca Mariusz Trojan i sekretarz Zdzisław Pupa.

Tragedia nad Wisłoką – Nie żyje 21-latka z Dębicy. Kobieta piła alkohol w towarzystwie znajomego. Wpadła do Wisłoki i już nie wypłynęła. Ciało znaleźli płetwonurkowie ze Straży Pożarnej kilka godzin później. W tym miejscu głębokość wody dochodzi do 4 metrów.

Kciukiem w oko pracownika ochrony – Wyrok za pobicie usłyszeli bracia z Zarzecza. To kara za awanturę w barze, podczas której pobili ochroniarzy.

Onanista w busie – Obnażył się przed nieletnimi i zaczął onanizować. 37-latek usłyszał wyrok w zawieszeniu.

Będą mieli nowego prezesa, zastępcę też – Sędzia Beata Stój zostanie nowym prezesem Sądu Rejonowego w Dębicy i zastąpi na tym stanowisku Dariusza Różańskiego. Na razie przeszła pierwszy etap – otrzymała pozytywną opinię kolegów z pracy, ma także poparcie prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Zmiany mogą nastąpić nie tylko na tym jednym stanowisku, wiele wskazuje na to, że powołany zostanie też nowy zastępca prezesa.

Trzydzieści punktów osiagnęła tylko jedna klasa w powiecie – Przed rokiem szkół podstawowych, które mogły się pochwalić średnią powyżej 30 punktów było aż siedem. W tym sprawdzian szóstoklasistów przysporzył uczniom więcej problemów i nie udało się to żadnej szkole z naszego powiatu. Tylko jedna z klas SP nr 11 w Dębicy osiągnęła 30,5 pkt.

W obronie szkoły staną pod Ratuszem – Na najbliższy poniedziałek zapowiada protest Rada Osiedla Gawrzyłowska. To sprzeciw wobec braku naboru do I klasy w Szkole Podstawowej nr 8, co w przyszłości może zaowocować jej likwidacją. Prawdopodobnie mieszkańcy domów za obwodnicą niczego nie wskórają – burmistrz Paweł Wolicki wydaje się nieugięty w swojej decyzji.

Nie chciał drogi bez burzówki, to nie ma jej wcale – O wyłożenie kostką drogi dojazdowej do swego domu Ignacy Węgrzyniak walczy od zeszłego roku. Pisze pisma, spotyka sie z burmistrzem i urzednikami. I nic. Grazyna Rymut, naczelnik Wydziału Inwestycji twierdzi, że droga dawno byłaby gotowa, gdyby w zeszłym roku mężczyzna dogadał się z sąsiadem. A dziś jest już za późno.

Siwula na miejsce Rygla – Co prawda Wiesław Rygiel, zastępca wójta gminy Dębica wypowiedzenia jeszcze nie złożył, ale jak twierdzi Stanisław Rokosz to tylko kwestia czasu. Zastąpi go Zdzisław Siwula, dotychczasowy dyrektor Gminnego Zespołu Szkół i Przedszkoli.

Urząd twierdzi swoje, prezes swoje – Do Okręgowego Urzędu Górniczego w Krośnie ktoś napisał, że w Strzegocicach, na składowisku odpadów, wydobywany jest piasek. Urząd skontrolował wskazane w piśmie działki i potwierdził, że faktycznie istnieje tam czynne wyrobisko, i że działa bez zezwolenia.

Lali wodę, tańczyli i biegli kilometr przez Głowaczową – Ponad czterdzieści osób wzięło udział w biegu przełajowym o puchar dyrektora szkoły, który odbył się podczas II Festynu Rodzinnego w Głowaczowej. Nie była to jedyna atrakcja tego dnia. Takiej imprezy dawno tu nie było.

Bo Żurek drzewa wyciął – Sołtys Lech Żurek wyciął bezprawnie drzewa na stadionie w Brzeźnicy, a drewno rozdał rodzinie – alarmuje Wacław Wojtaszek z Nagawczyny. Napisał w tej sprawie do Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy i do naszej redakcji. Sołtys twierdzi, że na wycinkę miał pozwolenia, a drzewa oddał pilarzom z OSP z Woli Brzeźnickiej.

Grotę poświęcą na jubileusz proboszcza – Lepszego prezentu z okazji jubileuszu 25-lecia kapłaństwa ksiądz Bogusław Czech nie mógł sobie wyobrazić. Okazja zbiega się w czasie z uroczystym poświęceniem Groty Matki Boskiej.

Mówią, że auta są załadowane, właściciel temu zaprzecza – Załadowane piaskiem samochody niszczą tzw. drogę przez wieś w Parkoszu. Tak twierdzą Andrzej Rudnik i Stanisław Świędrych. Inne zdanie na ten temat ma właściciel firmy Kop-Trans Adam Jarosz. Według niego powód skargi mieszkańców jest zupełnie inny, ma to być próba odegrania się na nim przez drugiego z mężczyzn.

Prezent spóźniony, ale bardzo pożądany – Danuta Kaczka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamienicy Dolnej, zdaje sobie sprawę, że bez pomocy rodziców niewiele dziś można zrobić. Dlatego w dniu oddania do użytku placu zabaw to im dziękowała najdobitniej.

W finale Czerwone Gitary – Skromniej niż w latach ubiegłych dębiczanie świętowali dni miasta. Mimo tego nie zabrakło koncertów, występów i atrakcji nie tylko dla dzieci. Publiczności nie przeszkadzał nawet ulewny deszcz, który szczególnie w sobotę mocno dał się we znaki.

PKS likwiduje kursy z Dębicy do Tarnowa – Od 28 czerwca Państwowa Komunikacja Samochodowa w Dębicy likwiduje kursy do Tarnowa. Według prezesa PKS Bogusława Nowaka linia jest nierentowna. Osoby, które korzystają z usług tego przewoźnika mają pomysł, jak problem rozwiązać.

Wygrał dębicki Senior – W zeszłym roku na trzecim, w tym wreszcie na pierwszym. Zespół Śpiewaczy Senior z Dębicy został zwycięzcą XIII Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w kategorii Zespół Śpiewaczy bez Towarzyszenia Instrumentów Muzycznych.

Agata potwierdziła klasę – Konkurs w najważniejszej klasie L podczas Amatorskich Zawodów Hippicznych Turnieju Trzech Miast w Dębicy stał na wysokim poziomie. W rozgrywce walczyło aż 12 par, a różnica między pierwszymi zawodniczkami Mają Kario i Agatą Bryłą a piątym Pawłem Urbanem wyniosła zaledwie 2 sekundy.

Zofia Paduchowicz i Piotr Pyka najlepsi – Piotr Pyka wśród mężczyzn i Zofia Paduchowicz wśród kobiet okazali się tymi, którzy w ciągu dwunastu minut pokonali najdłuższy dystans. W Dębicy przeprowadzono I Test Coopera. Kolejna okazja do sprawdzenia swojej kondycji już w październiku.