W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Cztery lata temu, gdy ukazał się pierwszy ranking najbogatszych ludzi władzy, majątkiem wynoszącym ponad pół miliona złotych mogło pochwalić się 63 z nich. Dzisiaj ta lista jest dłuższa o 32 nazwiska i obejmuje 95 osób. Na czele Edward Brzostowski i Stefan Bieszczad, od lat grający główne role na dębickiej scenie politycznej i samorządowej. Kto jeszcze znalazł się na liście najbogatszych ludzi władzy w powiecie dębickim? Przeczytasz w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.

A poza tym:

Omal go nie zabił, ale nie trafił do aresztu. Bo ma brata policjanta? – Na oczach swoich 2,5-letnich córek zaliczył taki cios, że spadł ze schodów na chodnik i z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Leszek B. nigdy nie będzie już słyszał. Napastnik nie trafił do aresztu. Mieszkańcy Pustkowa Osiedla są zbulwersowani. Mówią, że sprawca jest chroniony, bo ma brata policjanta.

Akt oskarżenia w sprawie tragedii w Chotowej – Kierowca jechał niestosownie do warunków na drodze i on ponosi odpowiedzialność za śmierć pieszego – orzekli biegli. Robert P. wkrótce stanie przed sądem, grozi mu kara więzienia.

W Sportowej Stodole były poprawiny, tyle że nie jego – Sobota 26 maja był jednym z najważniejszych momentów w życiu Karola Bąka. Tego dnia swojej narzeczonej Izabeli ślubował przed ołtarzem miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Wesele w restauracji Campari trwało do rana, a w niedzielę miały być poprawiny w Sportowej Stodole. I były. Tyle że nie ich, tylko zupełnie innej pary.

Burmistrz na radnych zwala decyzję w sprawie Ósemki – Burmistrz umówił się z rodzicami dzieci z Ósemki i w ostatniej chwili odwołał spotkanie. – Szykuje sie manifestacja. Nie będę brał udziału w politycznej hucpie – zapowiedział. Manifestacji nie było. Ludzie zza obwodnicy nie tracą nadziei, że ich szkołę uda się uratować.

Rodzice twierdzą, że nauczyciel był na bani – Przemęczenie i przedawkowanie środków przeciwbólowych mają być przyczynami złego samopoczucia 47-letniego nauczyciela wychowania fizycznego zZespołu Szkół w Nagawczynie, który podczas szkolnej wycieczki miał problemy z utrzymaniem równowagi na rowerze. Innego zdania są uczniowie i rodzice, którzy twierdzą, że nauczyciel był pijany.

Majak, Cyzio i miss plaży – Na mecze podczas Euro 2012 zapraszają właściciele hotelu Polonez i kierowniczka ośrodka Grand w Chotowej. Gwarantują moc atrakcji.

Osiem nagich kobiet czeka na oprawę. Potrzeba 2 tys. zł – Mamo, ładny pociąg narysowałem? – pyta 4-letni syn Anety Urbanek. Piotrek siedzi przy kuchennym stole z blokiem i kredkami. Tymi samymi, których Aneta używała przygotowując swoją pracę magisterską. Serię ośmiu aktów w kredce, na których oprawę zabrakło już pieniędzy.

Wiadra z wodą będą dźwigać do jesieni – W Głobikowej nie ma wody! Ratunkiem dla mieszkańców jest albo beczkowóz, albo przydomowa studnia. Sołtys Kazimierz Wójcik, by do niej dotrzeć, musi pokonać dwieście metrów. Tak jak inni wiaderka będzie jeszcze dźwigał przynajmniej przez trzy miesiące.

Sztandar mają ze Złotym Znakiem – Złoty Znak Związku – najwyższe odznaczenie OSP zdobi od niedzieli sztandar jednostki z Nagoszyna. Druhowie świętowali 100-lecie istnienia.

Golonkę zjadł najszybciej – Tylko minutę i osiemnaście sekund potrzebował Piotr Ferenc na zjedzenie porcji golonki podczas Otwartych Mistrzostw Polski w jedzeniu golonki na czas. W nagrodzę otrzymał bilet na mecz Niemcy-Dania, który rozegrany zostanie podczas Euro 2012 we Lwowie, i przechodni symbol zwycięstwa… podkowę.

Trzy razy trzy tysiące – Trzy stowarzyszenia z gminy otrzymały dofinansowanie na swoje projekty w ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce. Na terenie powiatu projekt realizuje Dębicki Klub Biznesu. Wręczenie dofinansowań odbyło się w Pilźnie.

Zakonnik z Gołeczyny prowincjałem Karmelitów – Przez trzy lata ojciec Tadeusz Popiela był ekonomem klasztoru oo. Karmelitów w Pilznie. Przez dziewięć tą samą funkcję pełnił w polskiej prowincji, a ostatnio był również jej wikariuszem. Zebrane doświadczenie przyda mu się teraz, kiedy został wybrany prowincjałem zakonu w Polsce.

Szalone obrazy powstają w garażu – Czasem zazdroszczę mężowi, że może się zamknąć w garażu i malować – mówiła podczas wernisażu Agnieszka Włodarczyk-Rułka, która w Galerii Sztuki Miejskiego
Ośrodka Kultury, obok obrazów Andrzeja Rułki prezentuje prace graficzne. Wystawa pary artystów czynna będzie przez najbliższy miesiąc.

Dębiczanie w pogoni za słońcem – Jeśli w sobotnią noc na ulicach Dębicy zobaczą Państwo trzech mężczyzn z drabiną rozwieszających na słupach dziwnie wyglądające puszki, proszę się nie bać. To nie terroryści montujący ładunki wybuchowe. To Krzysztof Nieradka, Tomasz Ciepielowski i Piotr Fic, czyli dębicka Grupa Solarigraficzna, przygotowująca właśnie kolejny eksperyment fotograficzny.

Oto mistrzowie Polski! – Gdyby ktoś zapytał mnie dziś, co jest najlepszym towarem eksportowym w Dębicy, bez zastanowienia odpowiadam: Soul Dance. Tancerze, którzy w zeszłym roku zdobyli tytuł II wicemistrza świata, właśnie wrócili z mistrzostw Polski, skąd przywieźli kolejne złote medale w najbardziej prestiżowych kategoriach. Dzięki temu ponownie będą mogli reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy i świata.

Kulkowy wicemistrz pochodzi z Dębicy – Na Mistrzostwa Polski w petanque do Wrocławia Marcin Chmiel miał w ogóle nie jechać. Uległ namowom kolegi Krzysztofa Słoty i dzięki temu może pochwalić się wicemistrzowskim tytułem. To jeden z największych sukcesów naszego zawodnika w zaledwie trzyletniej karierze.

Ukraina wygrała wszystko – Drużyna SP nr 11 w Dębicy grająca w barwach Hiszpania nie obroniła tytułu mistrza Mundialito sprzed roku. Nie stanęła nawet na podium po porażce w rzutach karnych z Chorwacją (SP Żyraków). Triumfatorami zostali piłkarze z Ukrainy (SP Rudki), którzy reprezentowali swój własny kraj. Goścmi honorowymi turnieju byli rodzice śp. Jerzego Świątka.