Untitled

Co zrobić, by uzdrowić stan finansów miasta? Wyłączyć światła na ulicach i o ponad 20 procent podwyższyć pensje prezesom spółek miejskich. To nie żart. Tak rządzi się w Dębicy. Największego wzrostu wynagrodzeń doczekali się Tomasz Wróbel iTadeusz Łoś-Kaminski, prezes i dyrektor ds. rozwoju Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Policjanci boją się o pracę – Pod znakiem zapytania stoi los czternastu policjantów z posterunków w Jodłowej i Czarnej. Wszystko przez plany związane z ich likwidacją. Wójtowie obawiają się, że jeśli czarny scenariusz sprawdzi się, poziom przestępczości w ich gminach gwałtownie wzrośnie. Wójt Jodłowej Robert Mucha grozi, że jeśli decyzje się nie zmienią, mieszkańcy rozpoczną protesty.

Znalezione nie kradzione, ale… – Znalazł, zabrał i sprzedał – teraz stanie przed sądem. 26-latek z Dębicy chce poddać się karze.

Kozie pięcioraczki w Podgrodziu – Dwa capki i trzy kózki przyszły na świat w gospodarstwie Stanisława Perżyło w Podgrodziu. Nic by w tym nie było dziwnego, gdyby cała piątka nie była z jednego miotu. To prawdziwa rzadkość, zdarza się raz na sto tysięcy porodów. Jak mówi rodzina gospodarza, wcześniej zdarzały się najwięcej trzy młode, ale nigdy nie było aż pięciu.

Do dziś jestem w szoku – Było ciepłe popołudnie. Jerzy Dybowski siedział w fotelu obok drzwi balkonowych. Jego żona była na balkonie. Kucała, a wiszące pranie zasłaniało to, co działo się wokół. Na balkonie był też Pikuś, trzynastoletni kundelek. To były ostatnie chwile jego życia.

Załatwili sponsorów i hop na plakaty – Na plakatach widnieją jako współorganizator, choć na imprezę pieniędzy nie dali. – Ale załatwiliśmy sponsorów – Zenon Trojan prezes Alternatywy odpiera zarzuty, że chodzi o promocję stowarzyszenia. Nie byle jakiego, bo politycznie związanego z ekipą rządzącą miastem.

Zaufali burmistrzowi, a Ósemka znowu zagrożona – Za obwodnicą znowu gorąco. Ważą się losy Szkoły Podstawowej nr 8. W tym roku może nie być tam naboru do pierwszej klasy. Gdy na jej utworzenie nie godził się burmistrz Wolicki rezygnację złożyła dyrektor Joanna Sosin.

Race potrafią wnieść nawet między pośladkami – 1800 zł grzywny, zakazy stadionowe i prace społeczne – takie kary nałożył sąd na szalikowców GKS Katowice, którzy w niedzielę 20 maja próbowali wnieść race i petardy na meczu z Piastem Gliwice. Dzień wcześniej rozegrane zostały derby pomiędzy Wisłoką i Igloopolem. Zarówno fani jednego, jak i drugiego dębickiego klubu nie dość, że niebezpieczne materiały na stadion wnieśli, to jeszcze je odpalili. Czy i oni poniosą karę?

Zamiast w Afryce, koczują w Jaźwinach – To nie sejmik, który odbywa się przed odlotem do ciepłych krajów, a grupowe spotkanie niedojrzałych płciowo ptaków. Ponad 40 bocianów można było zaobserwować na stadionie w Jaźwinach. Ornitolog Mirosław Więcek mówi, że to ewenement w skali kraju. Bardzo rzadko zdarza się, by z końcem wiosny bociany odbywały takie zloty.

Kremówki też papieskie – Dzień Patrona w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy był świetną okazją do rozstrzygnięcia międzyszkolnego konkursu wiedzy o papieżu Polaku, a także podsumowania konkursu plastycznego dotyczącego pielgrzymek błogosławionego Jana Pawła II.

Nawet jeśli nie zarobi, wiatrakom mówi: tak – Nie zaprzecza, że z firmą, która chce stawiać wiatraki, ma podpisaną umowę. Przedwstępną, jak zaznacza. Ale zapewnia, że nawet gdyby tak nie było, poparłaby inwestycję. Elżbiecie Mice zwolenników to nie przysparza.

Druhowie maja nowy wóz – Nowy wóz maja do dyspozycji strazacy z jednostki OSP w Lipinach. Samochód poświecono podczas gminnych obchodów Dnia Strażaka. Zakup nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc wielu instytucji. Oczywiscie druhowie ochotnicy z tej miejscowości również się dołożyli, i to nie mało.

Walka o liceum trwa – Tylko 11 absolwentów gimnazjów wyraziło do 25 maja chęć kontynuowania nauki w Zespole Szkół w Jodłowej. Jeśli w ich ślady nie pójdą kolejni przestanie istnieć. Dopuścić do tego nie zamierza wójt Jodłowej Robert Mucha, który stypendia obiecuje uczniom tylko za to, że wybiorą tutejsze liceum.

Złote pary na podium – Ponad 190 par rywalizowało w sobotę podczas XII Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego Złota Para 2012 oraz Mistrzostw Okręgu Podkarpackiego w Sportowym Tańcu Towarzyskim PTT. Spośród dębickich tancerzy największym sukcesem pochwalić się mogą pary: Aleksandra Bezak i Radosław Cacała oraz Monika Książek i Daniel Sikora.

Zagrali dla Staszka – 2160 zł udało sie zebrać w pubie Atmosfera w Pilznie podczas koncertu charytatywnego na rzecz Stanisława Nogi.

Wygrały Różyczki i klasa II A – W zeszłym roku Mali Jodłowianie z Zespołu Szkół nr 1 w Jodłowej triumfowali na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Dziecięcych Zespołów Tanecznych Pantofelek Królowej Jadwigi. Podczas tegorocznego musieli ustąpić pola grupie z Ptaszkowej. Po najwyższe laury sięgnęli za to tancerze z Róży i Pilzna.

Monis był bliski  pokonania lidera – Piłkarze V ligi rozegrali w tym tygodniu dwie kolejki. Zdecydowanie wzrosły po nich akcje Czarnovii, która jako jedyna z naszych przedstawicieli w okręgówce nie przegrała meczu i powiększyła dorobek o cztery punkty. Dwóch porażek doznał natomiast Monis.

Igloopol ucieka ze strefy spadkowej – Morsy po triumfie w derbach poszły za ciosem i wygrały kolejne spotkanie – tym razem pokonały Cosmos Nowotaniec. Dzięki temu opuściły strefę spadkową. Gorzej poszło w tej kolejce Rzemieślnikowi i Wisłoce. Szczególnie brzemienna może być przegrana dębiczan z bezpośrednim rywalem w walce o utrzymanie się w IV lidze.

W Dębicy Euro już w tym tygodniu – W Mundialito – Mini Euro 2012 rywalizować będzie 16 drużyn. Areną ich zmagań, które rozpoczną się o godz. 9 w piątek 1 czerwca, będzie Stadion Miejski w Dębicy (Igloopol). Reprezentacje szkół o Puchar Burmistrza Dębicy i Przechodni Puchar Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej walczyć będą już po raz dziewiąty.