W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Cała trójka usiadła w „pierwszej ławce podczas matury w„ I „Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły. Jak mówi Kamila Rachwał, nie musiała się martwić, że czegoś nie usłyszy. Ale, na tym plusy pierwszej ławki się kończą. Zarówno ona, jak i„ Bernadetta Mazur i„ Mirosław Kurek najbardziej stresowali się przed pierwszym egzaminem z „języka polskiego. Potem było łatwiej. Więcej na ten temat w nowym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym w najnowszym numerze:

Z Piekła do Paryża w trzy kwadranse samochodem: W Piekle ostało się już tylko jedno gospodarstwo. Sołtys Dębowej Adam Pawlik bardzo załuje, bo to piekne miejsce, a jego nazwa jest bardzo myląca.

Za narkotyki staną przed sądem: Trzech mieszkańców Pilzna jest zamieszanych w sprawę z narkotykami w roli głównej. Są zarzuty nie tylko posiadania marihuany i amfetaminy, ale także handlu. Największa kara grozi Grzegorzowi M., który może trafić za kratki.

Na badania więcej chętnych, niż miejsc: Nie ma już wolnych miejsc na bezpłatne badania znamion w jedynym gabinecie w Dębicy, gdzie będą one prowadzone. Drugi już zakończył akcję. Zainteresowanie diagnostyką znamion jest ogromne. Ale lekarze przypominają, że to nie była jedyna szansa na bezpłatne badania.

By przejść, ludzie ryzykują zdrowie i życie: Skrzyżowanie ulic Chopina i Nosala. Przejście dla pieszych przecinające tę pierwszą ulicę. Gdy pieszy idzie od strony Galerii Dębickiej ryzykuje nie tylko zdrowie, ale i życie. Bo niewiele widzi.

Na zielonym rynku już nie będzie padał deszcz: Rolnicy będą mieć pierwszeństwo w rezerwacji miejsc na zielonym rynku – zakłada uchwała Rady Miejskiej. Zapis wywołał kontrowersje, ale bez niego miasto nie dostanie pieniędzy na planowaną tu inwestycję. Czyli na dach.

Brygadierów już ośmiu: Z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka, połączonych w tym roku z 20-leciem powołania Państwowej Straży Pożarnej, ponad pięćdziesięciu strażaków z Komendy Powiatowej PSP otrzymało wyróżnienia, awanse na wyższe stopnie oraz medale.

Ta odpowiedź daje nadzieję rodzinie Stanisława Nogi: Zbierający pieniądze na leczenie Stanisława Nogi przy kościele w Brzostku byli zbudowani postawą duszpasterzy. Po jednym z nabożeństw podeszli do nich księża z dziekanem Janem Cebulakiem na czele i podobnie jak inni parafianie włączyli się w pomoc mieszkańcowi Lipin.

Pod kościołem już nie zagrają: Pod znakiem zapytania stoi przyszłość Ludowego Klubu Sportowego Ostra Gumniska. Bo już niedługo piłkarze nie będą mogli trenować na boisku niedaleko kościoła. Proboszczowi parafii w Gumniskach nie podoba się, że z trybun podczas meczu padają wulgaryzmy.

Ulewa podtopiła Borową: Krótka i intensywna ulewa sprawiła, że potok Wsiowa w Borowej zamienił się w rwącą rzekę. Tylko w tej miejscowości woda podtopiła około dwudziestu gospodarstw. Gdyby nie budowany kanał ulgi, skutki nawałnicy mogłyby być jeszcze bardziej dotkliwe. Mieszkańcy liczą, że inwestycję uda się zakończyć przed kolejnymi opadami.

150 druhen i druhów świętowało Dzień Strażaka: W kościele parafialnym w Zawadzie odbyły się gminne obchody uroczystości święta św. Floriana, patrona strażaków. Podczas uroczystości szczególnie zasłużeni strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych odebrali medale i odznaczenia.

Ledwo wrócił zza krat: Kurator twierdzi, że podopieczny straszył go młotkiem. Tomasz B.* przekonuje, że to urzędnik przejechał mu kurę. Tłumaczenia 46-latka nie przekonały śledczych. Usłyszał zarzuty, wkrótce stanie przed sądem. Póki co, ma wyprowadzić się z domu.

Na Rynku łatwiej zaparkować, ale nie wszystkim się to podoba: Od poniedziałku 7 maja za parkowanie na płycie pilzneńskiego Rynku trzeba płacić. Złotówkę za każdą godzinę. Pomysł – owszem – rozwiązał problemy, o których mówili włodarze, w centrum łatwo teraz zaparkować, jednak nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba.

Zabytkowej świątyni można pomóc i tak: Nie ma szczęścia do pogody ks. Zenon Tomasiak, proboszcz parafii św. Stanisława BM i główny organizator Dni Stanisławowskich. Podobnie jak przed rokiem jodłowian straszyły czarne chmury. Na szczęście nie zniechęciły ich do odwiedzenia przykościelnego placu.

W Afganistanie razem przetrwali wojnę i ciężką zimę: Tego żółwia znalazł pod koniec zimy w Afganistanie, gdy żołnierze rozminowywali teren. To jedno z milszych wspomnień ks. por. Ireneusza Birusia, kapelana wojskowego, który wrócił z misji w Afganistanie.

Króliki Łukasza Flisa w Warszawie wzięły Nikifora: Nie ma znaczenia czy to kredka, czy ołówek. Łukasz rysowac potrafi za pomoca wszystkiego. Najlepiej wychodza mu króliki. Twórczosc podopiecznego Warsztatów Terapii Zajeciowej w €Dębicy doceniło jury tegorocznej edycji konkursu plastycznego Swiat Nikiforów. Z€ Warszawy wracał jako jeden z€ 20 laureatów.

Zazdrościć mogą jej prawdy: Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury gościła wystawy ponad 400 artystów. Każdy z nich mógłby, zdaniem jej szefa Ryszarda Kucaba, zazdrościć Sylwii Kalicie prawdy, spontaniczności i autentyczności. Uczennicy Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy, której prace zawisły w sali debiutów, udało się dotrzeć do tego, co w sztuce jest najważniejsze.

Bili się nie tylko debiutanci: Trzech z pięciu zawodników UKS Morsy Dębica biorących udział w turnieju Pierwszy bokserski krok wygrało swoje walki. Dwaj pozostali też pokazali się z dobrej strony, ale minimalnie ulegli swoim rywalom.

Starsi na poważnie, młodsi w zabawie: Pierwszą imprezę kolarską w Pustkowie Osiedlu – Cyklokarpaty 2012 – zapamiętają wszyscy. Zawodnicy, bo zajmowali wysokie pozycje, kibice, bo były duże emocje, dzieci, bo mogły wziąć udział w turnieju dla nich i wygrać nagrody