W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Sześć ton stali i sterta gruzu – tyle zostało z pieca Romana Roztoczyńskiego, służącego do wypieku chleba. Wyrobów z piekarni z 200-letnią tradycją już nie ma, ale właściciele zapowiadają, że wznowią działalność. Więcej na ten temat w najbliższym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym w najnowszym numerze:

Pytali ja o chłopaka i nie dali umowy – to łamanie prawa: – Czy mieszka pani z chłopakiem i czym zajmują się pani rodzice – takie pytania padły podczas rozmowy kwalifikacyjnej wobec młodej kobiety, która starała się o zatrudnienie w sklepie w Dębicy. Nie otrzymała umowy o pracę, bo właściciel sklepu uznał, że nie jest jej do niczego potrzebna. To rażące naruszenie prawa.

Sprawca napadu na sklep ujęty: Policja ujęła jednego ze sprawców napadu na sklep w Latoszynie. Został tymczasowo aresztowany. Drugi ciągle jest na wolności, ale śledczy znają już jego personalia.

Przewodniczący przesłuchiwany: Prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Pilźnie Andrzej Czernicki złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława Ciszczonia. Miał przeskoczyć przez płot wysypiska śmieci w Strzegocicach i przy okazji uszkodzić ogrodzenie. Ciszczoń zaprzecza.

Pilot sprawdza, czy kolumna może jechać: Nie ma mocnych na właścicieli kopalń wydobywających kruszywo na terenie naszego powiatu. Bogusław Dydo, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Dębicy skarży się, że nagminnie łamią przepisy.

Kto zasiądzie na fotelu sekretarza?: Sekretarza miasta szuka burmistrz Dębicy. Właśnie ogłosił konkurs na to stanowisko.

KPP bez Świdra?: Szykuje się zmiana na stanowisku szefa policji w powiecie – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Insp. Andrzej Świder ma zostać przeniesiony do Mielca.

Wyzdrowiała, bo mogła liczyć na anioły: Aleksandra Orzech ma dopiero 8 lat, a za sobą wygraną walkę z nowotworem. Pokonała guza Wilmsa, nie dała się pooperacyjnym zrostom. Ale nie dałaby rady, gdyby nie wszyscy ci, którzy pomogli jej, kiedy część lekarzy już załamała nad nią ręce.

Trzy Katarzyny – rok temu finał, teraz laureatki: Przed rokiem wszystkie obecne laureatki ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy mogły się pochwalić tytułami finalistek. Nie zamierzały jednak na nich poprzestać. Katarzyna Krzyżak, Katarzyna Lorek i Katarzyna Prus dopięły swego – znalazły się w elicie podkarpackich uczniów.

Zeznaje przeciwko ojcu: O tym, że życie pełne jest zaskakujących zwrotów nikogo nie trzeba przekonywać. Bywa jednak, że po nagłej niespodziance trudno sie pozbierać. Podwójnie boli, jeśli jej sprawcą jest ktoś kiedyś bliski. Przekonała sie o tym mieszkanka Dębicy. W prokuraturze toczy się postępowanie o molestowanie seksualne jej córki. Przez ojca.

Śmietnisko mają przy bloku: Praktycznie centrum miasta, miejsce uczęszczane przez setki mieszkańców Dębicy i powiatu. Mimo tego władze nie dbają o jego wygląd, choć są właścicielem działki. Mieszkańcy Sobieskiego mają już tego dość.

Ich pierogi zachwyciły stolicę: Prezes Stanisław Jarosz (nazwisko zobowiązuje) bierze się na poważnie za produkcję potraw jarskich. Dotychczas Taurus zdobywał nowe rynki dzięki mięsom i wędlinom, teraz tym ostatnim drogę do nowych konsumentów mają utorować pierogi, knedle i naleśniki. Na razie udało się dzięki nim oswoić podniebienia mieszkańców Warszawy.

Sztuką jest się śmiać: Uwielbia kapelusze, a jeden z nich założyła nawet na swoje setne urodziny. Maria Para z Czarnej świętowała jubileusz w towarzystwie licznej rodziny.

Jeździć muszą po błocie: – Droga z Dębicy do Wielopola na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego jest super wyremontowana i położony jest na niej nowy asfalt. A nasz powiat nie potrafił do tej pory ani kamyczka sypnąć, aby zaledwie kilometrowy odcinek też był przejezdny. A nie wyglądał jak polna droga prowadząca do lasu – pisze nasz Czytelnik.

Monika zaśpiewała u Wojciecha Manna: Najbardziej bała się rozmowy z z Wojciechem Mannem. Ale poradziła sobie śpiewająco. Monika Węgrzyn wprawdzie Szansy na sukces nie wygrała, ale zdobyła kolejne cenne doświadczenie. A o Bobrowej usłyszała cała Polska.

Maziarka w CIS nie wierzy: Nie udało się przekonać radnego Michała Maziarki do utworzenia w Pilznie Centrum Integracji Społecznej. Próbowała burmistrz Ewa Gołębiowska, próbowała szefowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Zofia Uriasz – jednak bezskutecznie. Ale i tak radni większością głosów zdecydowali, ze CIS rozpocznie działalność od lipca tego roku.

Rynek będzie zielony, ale świerki znikną: Jeszcze w tym roku płyta rynku w Brzostku może zacząć zmieniać oblicze. Koncepcja prac przygotowana przez urzędników samorządowych zatwierdził już wojewódzki konserwator zabytków.

Pod pomnikiem zebrały się setki mieszkanców Dębicy: Drogą Krzyżową, która wyruszyła z pięciu dębickich parafii, rozpoczęły sie uroczystości związane z rocznicą śmierci Papieża Polaka.

Dom Seniora z nagrodą: Drugie miejsce w kategorii stoisko wielkanocne w VI Powiatowym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową zdobył dębicki Dom Seniora.

Wygraj bilety na jazz: Zjazzd na Sportowej, czyli dębicka odsłona United Europe Jazz Festiwal to największe święto miłośników jazzu w naszym mieście. Podczas jego trzeciej edycji na scenie Domu Kultury Mors zagości formacja Jazz Band Ball Orchestra wraz z gośćmi specjalnymi: Zbigniewem Wodeckim, Leszkiem Żądło i Maćkiem Grzywaczem. Dla naszych Czytelników mamy cztery podwójne zaproszenia na ten koncert.

Miłość do kontrabasu i głębokich dźwięków: Choć najpierw sięgnął po gitarę, ostatecznie wybrał dużo większy instrument. Właściwie największy wśród tych, na których gra się smyczkiem. Wybór okazał się trafny. Po pięciu latach nauki Paweł Prucnal został zwycięzcą Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu Szkół Muzycznych II Stopnia.

I kto by pomyślał? Łanpol broni tytułu!: Kiedy po pierwszych spotkaniach VI edycji Dębickiej Ligi Siatkówki Łanpol zajmował miejsce w ogonie tabeli, nikomu się nawet nie śniło, że ma jakiekolwiek szanse na obronę tytułu. To, że w sporcie nie ma rzeczy niemożliwych udowodnili jednak jego zawodnicy, którzy po pasjonującym finiszu, ponownie zostali mistrzami.

Zostawili w tyle Dębicę: Nie mieli sobie równych uczniowie z Góry Motycznej. Młodzi lekkoatleci z tej miejscowości zdominowali rozegrane w Domu Sportu w Dębicy IV Halowe Mistrzostwa Powiatu. Gwiazdą w ich ekipie była Bernadetta Skóra, która zdobyła cztery złote i jeden srebrny medal.