W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa recolere. Oznacza zbierać na nowo. Podczas czterech dni nauk na nowo ma zebrać się w­ sobie człowiek, ale też i­ wspólnota parafialna, w ­której on żyje. Bywa, że nauki rekolekcyjne pozostawiają na życiu niezatarte piętno i­ pozwalają uwierzyć na nowo. Więcej na ten temat w najbliższym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym w najnowszym numerze:

Biedronka toalet nie ma: Choć jest klientką Biedronki, w sklepie nie pozwolono jej skorzystać z toalety, gdy znalazła się w nagłej potrzebie. Krystyna Kulkowska żąda przeprosin.

Darmowe szczepienia mogą uratować dziecku życie: Najpóźniej za dwa tygodnie w dębickim szpitalu ruszą darmowe badania kliniczne szczepionki przeciwko meningokokom grupy C. Akcja skierowana jest do najmłodszych pacjentów.

Kolejny wyrok za przemoc w rodzinie: Przez rok znęcał sie nad matką mieszkaniec Dębicy. Sąd nie był pobłażliwy – jest wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności. I nakaz leczenia odwykowego. To nie jedyny w aktach dębickiej prokuratury przypadek przemocy wobec najbliższych.

Pasażer opla nie żyje, kierowca będzie zeznawał we wtorek: Niewykluczone, że będzie wniosek o areszt dla niespełna 20-letniego kierowcy opla vectry, podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku w Jodłowej.

Pali się im nie tylko ziemia pod stopami: Co, oprócz imienia, łączy Krzysztofa Z. i Krzysztofa M.? Obaj zasiadają w zarządach oddziałów terenowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, choć ciążą na nich prawomocne wyroki sądu. A statut Związku OSP stanowi, że jeśli są skazani za przestępstwa umyślne, nie powinni.

Czeka na dwa miliony: Zalegała z czynszem na prawie 10 tysięcy złotych, ale udało jej się znaleźć gotówkę, gdy sprawa trafiła do sądu. Lokatorce Spółdzielni Mieszkaniowej Igloopol w Dębicy w ostatniej chwili pomógł syn pracujący za granicą. Dla wielu dłużników pracujące dzieci to ostatnia deska ratunku.

Roberto, Pappas Pizza i Oaza: Jeszcze tylko tydzień i poznamy najbardziej popularny lokal w powiecie dębickim. Dzięki smsom i kuponom wysłanym przez Państwa do ostatniego poniedziałkowego południa znana jest natomiast trójka finalistów. To oni wezmą udział w ostatniej fazie plebiscytu.

Z czego wybierać, czyli przewodnik dla gimnazjalistów: Reforma edukacji pociągnęła za sobą wiele zmian. Dlatego stojąc przed wyborem dalszego etapu kształcenia warto sprawdzić, co w tegorocznej ofercie ma jedenaście szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu.

Bez radaru żyć się nie da! Tiry pędzą drogami: Zakupu przenośnego radaru dla policjantów domagają się mieszkańcy Grabin, Przyborowa i Chotowej.Chcą ukrócić szaleństwo na drogach, którego dopuszczają się kierowcy ciężarówek wożących kruszywo na autostradę.

Alleluja, święta tuż, tuż! Do Zespołu Szkół w Brzeźnicy wiosna w ostatnią niedzielę zawitała na całego. A to za sprawą XXI edycji Przeglądu Plastyki Obrzędowej zorganizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Debica. Było świątecznie, smacznie i kolorowo, a tłumów, które odwiedziły imprezę niejeden mógłby organizatorom pozazdrościć.

Kolonia i Jońcówka chcą do sołectwa Zawierzbie: Mieszkancy Żyrakowa Kolonii chcą, by ich domy znalazły sie w granicach administracyjnych sołectwa Zawierzbie. – To wniosek w pełni uzasadniony – przytakuje wójt Marek Rączka. Jeśli procedura przyłączenia dojdzie do skutku, to z jeszcze jednym przysiółkiem – Jońcówka.

Została kamera, więc kręcą: Kółko dziennikarskie, które powstało w pilzneńskim liceum ponad rok temu rozkręca działalność. Przekształciło się w grupę medialną, promującą swoją szkołę. Ma już na swoim koncie kilka filmów.

Śmietany nie będzie, a nasi zagrają w Pino: Fani Jarosława Smietany muszą obejść się smakiem. Z…przyczyn niezależnych od organizatora gitarzysta nie poprowadzi w… Dębicy warsztatów, ani nie wystąpi podczas trzeciej edycji Zjazzdu na Sportowej. Zastąpi go gitarzysta, kompozytor i …aranżer Maciek Grzywacz.

Kukiełki i Zapomniana szafa na stałe zagoszczą w bibliotece: Pierwsze warsztaty teatralne Joanna Jezuit i Anna Kipa zorganizowały podczas ferii zimowych, w ramach programu Akademia Orange. Zajęcia jednak tak spodobały się dzieciom, że bibliotekarki postanowiły je kontynuować. W ostatni piątek, w oddziale dla dzieci Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyło się pierwsze spotkanie z teatrem kukiełkowym.

Złoto dla Soul Dance: Na III Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych w Jedliczach tancerze z Soul Dance pojechali z trzema nowymi choreografiami. I przywieźli trzy nowe medale. Dwa złote, zdobyte przez Piruecik i Piruet oraz brązowy, który wywalczyła formacja Soul B.

Rekordy życiowe bez medali: Zawodnicy Bobrów Dębica podczas rocznikowych mistrzostw Polski w pływaniu pobili 19 rekordów życiowych. Nie pozwoliło im to jednak na zajęcie choćby jednego miejsca na podium. Najbliżej tego była Magdalena Czerniak, której do brązowego medalu zabrakło 0,2 sek.

Z Bajkału do Bochni: Jedni zwiedzali podziemia w kopalni soli w Bochni, drudzy szukali szczęścia na zamarzniętym jeziorze Bajkał. Członkowie klubu biegowego Maratończyk oprócz zwykłego biegania, szukają też ekstremalnych przeżyć.