W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Patryk chce budować i udoskonalać silniki. Magda myśli o tym, by projektować budynki. Szymon rozważa, czy nie zostać lekarzem. A o tym, że do swoich marzeń podchodzą bardzo poważnie świadczy to, że wszyscy sięgnęli po laury kuratoryjnych konkursów. Więcej na ten temat w najbliższym Obserwatorze Lokalnym.
Poza tym w najnowszym numerze:

Tytuł zdobyła, ale i tak najważniejsza jest matura: Zrezygnowała z wyjazdu na Międzynarodowy Zlot Harcerski w Szwecji, by zorganizować młodszym kolegom obóz w Bieszczadach. Katarzyna Bizoń swoją postawą ujęła do tego stopnia komisję konkursową 8 Wspaniałych, że ta nie miała wątpliwości, kto będzie reprezentował powiat w krajowych eliminacjach w Warszawie.

Trzeci sprawca zniknął: Jeden w areszcie, jeden z dozorem policji, trzeci się ukrywa. Wszyscy podejrzani są o dokonanie rozboju. Sprawcom grozi do 12 lat więzienia.

Portfel z torebki ukraść najłatwiej: Trzy zgłoszenia o kradziezach portfeli odebrała policja tylko w jeden dzien. Ofiarą wszystkich padły kobiety. Funkcjonariusze apelują o wiekszą ostrożność, która może uchronić przed stratą.

Policja uspokaja, a w mieście się włamują: W Pilźnie coraz częściej dochodzi do włamań. Tak wynika ze słów Czytelników, którzy dzwonią do naszej redakcji. Okradane są zarówno domy prywatne, jak i firmy. Mieszkańcy martwią się o swój dobytek i mówią, że policja od kilku miesięcy nie może sobie poradzić z szalejącą w gminie szajką.

Chodnik to nie parking!: Strażnicy i policjanci wlepiają mandaty, a kierowcy i tak parkują, gdzie chcą. Ku utrapieniu pieszych. Mundurowi zachęcają do walki z tymi, którzy łamią przepisy. – Trzeba dzwonić i zgłaszać – mówi kom. Waldemar Mytkoś, szef drogówki w powiecie.

W Grabinach paliła sie kobieta. Strażackie syreny nie milkną: Gdyby nie pomoc sąsiadów, wypalanie trawy dla 83-letniej mieszkanki Grabin zakończyłoby się tragicznie. Kobieta z ciężkimi obrażeniami ciała trafiła do szpitala. W ostatni weekend strażacy wyjeżdżali do gaszenia pożarów łąk i nieużytków 37 razy.

Tej choroby nie widać, ale jest nieuleczalna: Kiedy znajomi zaglądają do wózka, który pcha przed sobą Urszula Stec, dziwią się, że jej syn jest na coś chory. Przecież tak dobrze wygląda i niczego mu nie brakuje. Ciało Antosia skrywa jednak w sobie złowieszczą tajemnicę, której na imię mukowiscydoza.

Naprawią, jak dziecku stanie się krzywda: Dwa lata temu podczas otwarcia boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Tuwima, mieszkańcy zwrócili uwagę na niskie siatki za bramkami. Od tego czasu proszą o ich podwyższenie, ale na próżno. Obawiają się o bezpieczeństwo swoich pociech nie tylko na boisku, ale również na pobliskich placach zabaw.

Próbują odzyskać prawie milion złotych: Właściciel hurtowni, z którą Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka współpracowała od wielu lat, zalega im z kwotą bliską miliona złotych. Na Tadeuszu Ć. ciążą zarzuty dotyczące utrudniania dochodzenia roszczeń. Grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Na Kraszewskiego bałagan bez zmian. Będzie wniosek do sądu: – Rozmawiałam ze strażnikami, powiedzieli, że sobie poradzą – mówi Janina Gardziel, mieszkanka ul. Kraszewskiego. Strażnicy sobie nie poradzili. Posesja sąsiadki w centrum Dębicy nadal przypomina wysypisko śmieci.

Przyszły do nas daniele: Choć do Polski sprowadzono je w XIII wieku, do nas przywędrowały zaledwie kilka dni temu. Chodzi o daniela, kuzyna jelenia, którego leśnicy zauważyli ostatnio w lesie w Brzeźnicy. Natknęli się na niego podczas akcji liczenia zwierząt, która właśnie się zakończyła.

Mistrz już nie pracuje. Ratownik ciągle tak: Pracownik basenu, który uciekał policji nie jest już zatrudniony w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Nadal trwa postępowanie w sprawie ratownika podejrzanego o to, że nietrzeźwy stawił się w pracy.

Ultimatum dla gminy: zostaną gołe ściany: Albo kupią wszystko, albo nie sprzeda niczego – takie stanowisko wystosował do władz gminy Żyraków Edward Brzostowski. Chodzi o wyposażenie dworku w Straszęcinie. Spór między byłym dzierżawcą, a samorządem zdaje się nie mieć końca.

Zniżki nie tylko dla Igloopolu: Ze zniżek na obiekty sportowe Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mogą korzystać nie tylko sympatycy LKS Igloopol, ale wszystkich innych stowarzyszeń działających w Dębicy.

Grabinianka śmierdzi i nie ma w niej pstrągów: Takie skargi zgłaszają mieszkańcy Grabin. Jaki jest obecnie stan zanieczyszczenia wody w rzece, nie wiadomo, bo pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w  Rzeszowie ostatnie badania przeprowadzili dwa lata temu. Wtedy wypadły one kiepsko. Inspektorzy wrócą nad rzekę, gdy tylko poproszą ich o to mieszkańcy.

Na drugą nóżkę, czyli jedna dieta to za mało: 750 zł trafi co miesiąc z gminnej kasy do kieszeni Władysława Ciebienia. 450 zł otrzyma z racji pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego Rady Gminy, a dodatkowe 300 zł za to, ze jest sołtysem. Po ostatniej sesji dodatkowe diety za pełnienie funkcji gospodarza sołectwa otrzyma również pięciu innych radnych.

Orlik – tak. Ale w Straszęcinie: Nie w Żyrakowie, a w Straszęcinie chcą budowy boiska Orlik radni gminni. Mimo, że za taką opcją opowiedziała się wiekszość, nie jest przesądzone, gdzie ostatecznie zbudowany zostanie obiekt. Na razie radni podjęli uchwałę o zabezpieczeniu w budżecie pieniędzy na ten cel.

Wygrali uczniowie z Brzostku, Pilzno na trzecim miejscu: Drużyna Zespołu Szkół w Brzostku zajęła pierwsze miejsce w zmaganiach młodych adeptów sztuki kulinarnej. Organizatorem była Rzemieślnicza Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Pilznie.

Szóstka na powiat: W dogrywce o zwycięstwo w konkursie pożarniczym w Brzostku musiał walczyć Wiesław Chajec, uczeń gimnazjum w Siedliskach Bogusz.

Korona Powiatu – gdzie, kiedy?: To będzie świetna okazja, by pozbyć się trochę kalorii po świątecznym ucztowaniu. A nawet jeśli ktoś będzie ostrożny przy stole, to na pewno przyjemnie spędzi czas na naszej wyprawie. Dokładnie za miesiąc zaczynamy zdobywać Koronę Powiatu Dębickiego.

Łzy szczęścia i statuetki dla dębickich grup: Zespół Pieśni i Tańca Mali Igloopolanie zdobył najwyższą nagrodę w kategorii taniec ludowy (7-12 lat) na IV Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Złoty Gryf Dębica 2012. Brązowego Gryfa odebrali Mali Borowiacy z Borowej. W kategorii formy różne (13-18 lat) Srebrnego Gryfa wywalczyła formacja LDC z Dębicy.

Odjazzdowe granie ze Śmietaną: Gitarzystów i osoby grające na instrumentach klawiszowych Miejski Ośrodek Kultury i stowarzyszenie Uwierz w siebie zapraszają 14 kwietnia na OdJAZZdowe warsztaty muzyczne. Prowadzić je będzie dwóch uznanych muzyków jazzowych: Wojciech Groborz i Jarosław Śmietana.

Byli niezłomni i niepokorni: Rondo im. Żołnierzy Wyklętych? Decyzja należy do radnych, na razie to pomysł kilku radnych, by tak nazwać rondo w Latoszynie. W tym roku, jak w całej Polsce, także w Dębicy pamiętaliśmy o wydarzeniach i ludziach sprzed 60 lat.

O Indiance znad Wisłoki: Nazwisko Skowrońska przez statystycznego Polaka łączone jest z imieniem Krystyny (posłanka) lub Katarzyny (siatkarka). Od pięciu lat za sprawą Grzegorza Skowrońskiego nosi je także jedna z dębiczanek. O Elżbiecie (z domu Nykiel) jest coraz głośniej. Jej ostatni spektakularny sukces to zdobycie Pucharu Polski wraz z drużyną Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza.

W barażu zagrają Olimp i For-Max: Ostatnie mecze rozegrane w Grupie Spadkowej PLHFD zadecydowały o tym, że w barażu o utrzymanie w I lidze będzie musiała zagrać ekipa Olimp Labs. W piątek zmierzy się w nim z trzecią drużyną II ligi – For-Maksem.