Obserwator Lokalny nr 25 (825)

ol25

Mapa zagrożeń. Tu boimy się najbardziej – Z pomocą mieszkańców policja tworzy mapę miejsc w powiecie, gdzie bywa niebezpiecznie. Okazuje się, że mnóstwo takich nie tylko w mieście, ale także we wszystkich gminach. Więcej w najnowszym numerze OL.

0

Poza tym:

Godzisz i Rogowski na pewno – Pięć komitetów wystawi kandydatów w wyborach uzupełniających do rady Miasta w Dębicy. Nazwiska dwóch pretendentów do grona rajców są już znane, bo zarejestrowali własne komitety wyborcze. To Adam Rogowski i Zbigniew Godzisz. Pozostałych kandydatów poznamy najpóźniej 12 lipca do północy, kiedy upływa termin ich zgłaszania.  Ale już dziś – choć nieoficjalnie – wymienia się kilka nazwisk.

Spółka Ekokanwod rozbuduje wały po prawej stronie Wisłoki – Burmistrz Mariusz Szewczyk do dziś pamięta przerażenie w oczach mieszkańców, kiedy w czerwcowy poranek 2010 roku ogłosił, że mieszkańcy os. Słonecznego muszą być przygotowani do ewakuacji. Do Dębicy zbliżała się fala powodziowa, która groziła przerwaniem wału. Skończyło się na strachu, bo nie wytrzymało obwałowanie Jasła.

Wyszedł z więzienia i od razu ma kłopoty –  Została pobita i okradziona we własnym mieszkaniu. Dodatkowo przez gościa, którego przyjęła pod swój dach. Tak twierdzi 47-latka z Dębicy. Mężczyzna, którego wskazała jako sprawcę rozboju, przekonuje zaś, że do zdarzenia nie doszło. Na razie został objęty dozorem policji. Co ciekawe, zarzuty usłyszał 3 dni po wyjściu z więzienia.

Na start praca dla 40 – 40 mln zł zainwestuje firma Novatherm FS 702 w podstrefie ekonomicznej w Pustkowie Strachowie. Jej szef Antoni Więcek zapowiada, że pracę w zakładzie, który planuje tam wybudować, znajdzie około 40 osób.

Nowym chodnikiem im nie po drodze, bo starym mają bliżej – Po co komu ścieżka rowerowa, z której nie skorzysta, bo zarastają ją drzewa? Albo taka, na środku której stoi przystanek? Dlaczego nowy chodnik wybudowano nie tam, gdzie chodzą ludzie, a zupełnie w inną stronę? A do sklepu nie skręcą bo zabraniają tego przepisy? Pewnie podobne pytania zadają sobie i Państwo zderzając się z absurdami  będącymi dziełem projektantów i drogowców.  Chętnie opiszemy kolejne.

Jędza, Dębica jest z Ciebie bardzo dumna! – Środa 15 czerwca. Reprezentanci Polski wchodzą na Stade de France w Saint Denis. Jest już Krychowiak, Pazdan, Milik. Wchodzi też Artur Jędrzejczyk rozgląda się po stadionie i rzuca: jak na Termalice.

Zostają jej dwa programy – Pani Teresa Partyka  jest starszą schorowaną kobietą. Niedawno przeszła zabieg koronarografii. Jedną z niewielu rozrywek, jakie jej zostały – poza spacerami, na które często wychodzi – jest oglądanie telewizji. Ma kilka ulubionych programów, do których wraca wieczorami. Jeśli akurat nie zdarza się awaria i po włączeniu odbiornika ma do nich dostęp. Bo przez ostatnie miesiące bezskutecznie dopominała się w sieci Multimedia o pomoc.

Prawnikom zapłacą prawie 200 tysięcy – Kancelaria Filipek & Kolasa Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Rzeszowa wygrała przetarg na obsługę prawną Starostwa Powiatowego w Dębicy. Starosta Andrzej Reguła zapewnia, że teraz ma być taniej i lepiej, niż do tej pory. Ale o ile taniej, tego jeszcze nie wie. – Dopytywali mnie o to radni na sesji, dlatego dopiero zleciłem urzędnikom, aby oszacowali koszty. Gdy tylko obliczą, podamy do wiadomości – zapewnia starosta.

Bieszczadowi nie dorówna nikt – Spośród sześciu przedstawicieli powiatu dębickiego, którzy reprezentują nas w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Sejmie i Senacie, to Stefanowi Bieszczadowi przypada zdecydowanie palma pierwszeństwa pod względem majętności.

Wieży tu nie chcą – 60 metrów wysokości ma mieć stacja bazowa telefonii komórkowej T-Mobile, która ma stanąć w centrum Starej Jastrząbki. Mieszkańcy już zapowiadają protesty, bo są przeciwni tej inwestycji. Nie chcą mieć wieży w pobliżu swoich domów, gdyż obawiają się, że może to zaszkodzić ich zdrowiu. Są też pewni, że wpłynie ona także na spadek cen ich działek. Gdy wieża już będzie, nikt nie będzie chciał ich tutaj kupować.

Nagawczyna wygrała! Będzie boisko – O konkursie Fundacji Aviva Agata Wiater radna i liderka  Ruchu Społecznego Razem dla Nagawczyny dowiedziała się z internetu. – Zaprosiłam do współpracy koleżanki, a one swoje koleżanki. Potem przyłączyły się firmy, szkoła, mieszkańcy Nagawczyny i tak poszło – wspomina. A poszło tak, że ich projekt znalazł się na 7. pozycji spośród 230 inicjatyw zgłoszonych do konkursu, a grupa wygrała 18 tysięcy złotych na jego realizację.

Tak się bawi Straszęcin – Można było zatańczyć, zagrać w siatkówkę, skosztować żurku z wiejską kiełbasą, wygrać atrakcyjne nagrody, oglądać emocjonujące występy małych artystów od przedszkolaków, po młodzieżową grupę parafii Straszęcin. A to tylko przykłady tego, co w niedzielę działo się na placu przy szkole w tej miejscowości.

Dziękuję mówią przez łzy – Kiedy dowiedzieli się, że to ich rodzina została wybrana jako jedna z pięciu z gminy Jodłowa do programu Cztery kąty, Anioł piąty, na przemian śmiali się i płakali. Maria Mikrut nie mogła spać w nocy, bo myśli, jak to będzie, tłukły się jej po głowie. Teraz, już po wszystkim, jest wdzięczna tym, którzy wyciągnęli do nich pomocną dłoń.

Pierwsze miejsce wyśpiewali  hymnem 8 błogosławieństw – Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej Polonia Semper Fidelis w Dębicy zdobył chór Clave de Sol ze Szczucina. Jurorzy uznali, że wśród 66 wykonawców, którzy zaprezentowali się w przesłuchaniach, to właśnie ta grupa wypadła najlepiej. Powody do radości mogą mieć także uczniowie z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, którzy w kategorii zespołów zajęli 1. miejsce i Natalia Królikowska, która była 2. wśród solistów.

W Cyziówce Radość bawiła się zdrowo i na sportowo – Była piękna pogoda, moc atrakcji i tłum zadowolonych uczestników. Tak w skrócie opisać można XIII Regionalne Spotkanie Integracyjne z Radością. Podobnie jak w latach poprzednich stowarzyszenie z Dębicy zaprosiło swoich gości do Folwarku Cyziówka. Hasłem przewodnim tegorocznego pikniku była Moda na zdrowie.  Wszyscy świetnie się bawili na świeżym powietrzu i w duchu sportowej rywalizacji na wesoło.

GoodFest znów rozgrzał Dębicę – Dwie sceny, dziewięciu wykonawców i licznie zgromadzona publiczność – za nami piąta edycja festiwalu Goodfest, organizowanego przez Firmę Oponiarską Dębica oraz Goodyear Dunlop Tires Polska.

Pierwsi goście już odwiedzili ogród – Tablica interaktywna, mikroskopy, lornetki czy zestawy do badania wody to niektóre pomoce naukowe, o które wzbogaciło się Przedszkole Miejskie nr 4 w Dębicy. Wszystko dzięki projektowi Eko Ogród – Mali Odkrywcy. W ogrodzie przedszkolnym powstała ścieżka dydaktyczna. Odwiedzili ją już pierwsi goście – uczniowie z Pustkowa.

Soul Dance znowu zachwycił – Gdyby popularność występujących na scenie Domu Kultury Mors oceniać liczbą zaparkowanych pod nim samochodów, to Soul Dance jest megagwiazdą. Auta stały od basenu po komendę policji. Ale wystarczyło zobaczyć spektakl przygotowany przez podopiecznych Edyty Mędrek-Śliwy, by zrozumieć skąd takie zainteresowanie.

Tkacz magii najlepszy – Sześćdziesiąt opowiadań wpłynęło na II Ogólnopolski Konkurs Literacki Na srebrnym globie organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Osiemnaście najlepszych, podobnie jak w zeszłym roku, ukaże się drukiem.

Po wystawie do Szamana – Żeby pokazać swoją twórczość na drugiej dębickiej odsłonie Galerii Bezdomnej, nie trzeba się nawet wcześniej zgłaszać. Wystarczy w sobotę 25 czerwca przyjść o godz. 12:00 do byłej siedziby Sądu Rejonowego w Dębicy, przy ul. Rzeszowskiej i powiesić lub rozstawić prace. Wernisaż odbędzie się jeszcze tego samego dnia o godz. 18:00, a wystawę będzie można oglądać do 1 lipca. Do tej pory udział w niej zapowiedziało już piętnaście osób.

Stobierną zdobywali rowerami – Jakub Rusin, który zwyciężył w kategorii 19-23 lata potrzebował do pokonania 4 pętli XC 41,5 minuty. Sławomir Dziwisz (kat. 24-30 lat) uporał się z nią w czasie krótszym o minutę. Były to dwa najlepsze wyniki, jakie osiągnęli zawodnicy podczas Mistrzostw Dębicy w Kolarstwie Górskim w Stobiernej. Pozostałe grupy do pokonania miały mniej pętli, a dzieci rywalizowały na zupełnie innej trasie.

Każdy zawodnik dostał medal, najlepsi – puchary – W letniej odsłonie Śnieżka Cup 2016 udział wzięło 85 zespołów z południowej części Polski. Rywalizacja toczyła się przez całą sobotę i niedzielę nawet na dziesięciu małych boiskach na Stadionie Miejskim przy ul. Piłsudskiego. Uczestniczyło w niej tysiąc dzieci, z którymi do Dębicy przyjechali nie tylko trenerzy, ale często też rodzice. Spośród naszych zespołów najlepiej poszło DAP-owi (rocznik 2008) i Igloopolowi (rocznik 2006), które zajęły 2. miejsca.

Dziewczyny z Dębicy dzielą i rządzą – Pięć złotych i jeden brązowy medal wywalczyli sumici Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego w Lubzinie podczas Pucharu Polski Juniorów i Seniorów w Siedlcach. Wśród kobiet ton rywalizacji nadawały dwie dębiczanki Sylwia Kamińska i Sara Rejniak.

Trasę pokonało blisko 170 osób – O tym, że Pielgrzymkowy Bieg Jagielloński nie jest zwykłą imprezą sportową, przekonywała już obecność księży na starcie. Ks. Rafał Slomba i ks. Marian Duda nie wyruszyli jednak na trasę, ograniczyli się do błogosławieństwa zawodników i pokropienia ich święconą wodą. Życzyli, by zmieszała się ona z potem i dodawała sił. A z pokonaniem 10,5 kilometra najszybciej uporali się Jacek Żądło z Mielca i Maria Cich z Dębicy.