Obserwator Lokalny nr 24 (824)

ol24

Wojna o Jagiełłę. Mąż radnej dyrektorem – Skandal, skandal! – tak radny Roman Ciszek skomentował wybory na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Wygrał Leszek Klabacha, mąż radnej powiatowej. Faworytka Ciszka była Anna Wilczyńska, która decyzję Zarządu Powiatu nazywa wprost – polityczną. Więcej na ten temat w najnowszym numerze OL.

1

Ponad milion złotych na szkoły zawodowe – 1,1 milion złotych dostanie powiat na doposażenie 13 pracowni w 4 szkołach ponadgimnazjalnych. Jest to możliwe dzięki wygranemu konkursowi ogłoszonemu przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. Lista zakupów, jakie mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku, liczy aż 55 stron. Włodarze powiatu cieszą się z sukcesu, bo ma to przełożenie na lepsze kształcenie młodzieży pod kątem oczekiwań przyszłych pracodawców.

Wiesław Lada znowu dyrektorem? – Wiesław Lada, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, odwołany niedawno z funkcji dyrektora oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rzeszowie, wciąż ma nadzieję na pracę w tej instytucji. Ale jeśli to się nie uda, wszystko wskazuje na to, że do urzędu pracy nie będzie się musiał wybierać. Ma szansę na znalezienie zatrudnienia w Starostwie Powiatowym w Dębicy.

Bal szefem Solidarności w TC –  Do końca kadencji funkcję szefa komisji zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność pełnił będzie Andrzej Bal, radny Rady Miejskiej. Zastąpił zmarłego niedawno Tomasza Podlaska.

22-latek trafi do celi – Na karę bezwzględnego pozbawienia wolności został skazany 22-latek z Pustkowa. Sąd uznał go winnym spowodowania wypadku drogowego, w którym zginął jego kolega. Wojciech T. odpowiadał także za ucieczkę z miejsca zdarzenia i nieudzielenie poszkodowanemu pomocy.  Ponadto prowadził auto po użyciu alkoholu. Mężczyźnie groziło nawet do 12 lat więzienia.

Kradli we dwóch, wkrótce razem staną przed sądem – Akt oskarżenia przeciwko dwóm dębiczanom skierowała do sądu prokuratura. 27-latek i jego 41-letni kolega mają na sumieniu kradzież i włamanie.

Kobieta zginęła porażona prądem z ogrodzenia na lisy – Do tragicznego zdarzenia doszło podczas prac polowych w Grudnej Dolnej Kobieta została porażona prądem. Prawdopodobnie zarzuty usłyszy mąż ofiary, bo to on skonstruował i podłączył do prądu ogrodzenie z drutu kolczastego.

Radna bije się w piersi, senator idzie w zaparte – Przepisy, przepisami, ale zaparkować gdzieś trzeba – z  takiego założenia zdają się wychodzić również ci, od których oczekuje się, że będą dawać dobry, a nie zły przykład. Na parkowaniu, gdzie nie powinni, przyłapaliśmy już kilka osób pełniących publiczne funkcje. Ostatnio dwójkę miejskich radnych z Dębicy: Martę Czekaj oraz Kazimierza Saka, a także senatora Zdzisława Pupę.

Chcą, by KOD łączył ludzi aktywnych – Dopiero raczkują, ale mają nadzieję, że z czasem do dębickiej grupy Komitetu Obrony Demokracji dołączać będzie coraz więcej mieszkańców miasta i powiatu. Na razie budują struktury i zapewniają, że to nie polityka jest głównym celem ich działania.

Autobus na torach. Strażacy w akcji – Dwie osoby zginęły, a 29 zostało rannych – tak w skrócie można opisać akcję pozorowaną, podczas której ćwiczyli strażacy oraz strażacy-ochotnicy z sześciu powiatów naszego województwa. Wypadek na torach to tylko jeden ze scenariuszy, który był ćwiczony w środę 8 czerwca. Służby ratownicze gasiły także pożar lasu, poszukiwali zaginionych osób oraz zabezpieczali teren w trakcie powodzi.

Dębicka Tikkurila Dobroczyńcą Roku – Pierwszą firmą z powiatu, która została wyróżniona tytułem Dobroczyńca Roku, jest Tikkurila. W konkursie, który odbywa się od 1997 roku, otrzymała nagrodę w kategorii zaangażowanie lokalne. Nominowało ją stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu.

Radne zaoszczędziły najwięcej – Publikujemy drugą i ostatnią część oświadczeń majątkowych radnych powiatu dębickiego. W poprzednim numerze zaprezentowaliśmy pierwszą piętnastkę. Tym razem pod lupę bierzemy majątki pozostałej dziesiątki. Publikujemy je w kolejności alfabetycznej. Spośród wszystkich członków rady najwięcej oszczędności ma Lucyna Samborska – 296.726 zł. Za nią jest Danuta Klabacha, która zgromadziła na koncie 214.958 zł.

Pożar zabrał im bliską osobę i dom. Nie mają gdzie się podziać – Jak co wieczór położyli się spać. Nikt nie przypuszczał, że czeka ich tragedia. W nocy Tomasiewiczów obudził zapach spalenizny. Głowa rodziny, pan Kazimierz zbiegł na parter domu przy ul. Dąbrowskiego w Pilźnie, by zobaczyć co się dzieje. Wtedy ostatni raz widzieli go żywego. W ciągu kilkudziesięciu minut stracili męża, ojca i dziadka, a także dorobek życia. Teraz rodzina potrzebuje pomocy w odbudowaniu tego, co udało się uratować.

Zaprzęg braci Pożdałów znów był najlepszy – To była gratka dla tych, którzy lubią podziwiać konne zaprzęgi. W Żarówce odbyła się VIII Parada Konna, podczas której rozegrane zostały amatorskie konkursy. Widowiskowe zawody, które jak zwykle dostarczyły wiele emocji, obejrzało około dwóch tysięcy widzów. Jak co roku nie zabrakło na nich reprezentacji z Podlesia, która znów odtrąbiła sukces. Wojciech i Jacek Pożdałowie zostali okrzyknięci zwycięzcami.

Pustynia ograła wszystkich – Nie trzeba było czekać na otwarcie Mistrzostw Europy we Francji, by wziąć udział w dużym sportowym wydarzeniu. W ostatnią środę w Pustyni odbył się finał XII Spartakiady Sportowo-Lekkoatletycznej. Rywalizowali  uczniowie z wszystkich gminnych szkół. Bezkonkurencyjni okazali się gospodarze z Pustyni.

Danuta Sujdak: to seniorki były dla nas wzorem – Za rok w Górze Motycznej świętowany będzie jubileusz 70-lecia Koła Gospodyń Wiejskich. Nieco wcześniej, bo w 1934 roku panie zrzeszyły się w Żyrakowie. Ale historia ruchu w Polsce liczy 150 lat i gminne organizacje włączyły się w obchody tej rocznicy.

Zagra Ino Ros, a Pilźnianie będą świętować jubileusz – W sobotę 18 czerwca o godz. 13:30 rozpoczną się Dni Pilzna. W tym roku na płycie odnowionego Rynku będziemy mogli zobaczyć zespół Ino Ros oraz Mateusza Ziółko. Jubileusz 40-lecia działalności świętowała będzie też Kapela Pilźnianie.

Rewolucji nie było. Nowych tylko trzech – Do trzech zmian doszło w Zarządzie Gminnym Ochotniczej Straży Pożarnej w Jodłowej. Z pełnionych w ubiegłej kadencji funkcji zrezygnowali Marcin Klucznik, który był skarbnikiem, Jacek Ćwikła, członek zarządu, i Tomasz Bułat, sekretarz komisji rewizyjnej. W ich miejsce powołani zostali odpowiednio Grzegorz Warzecha, Marek Grębski i Paweł Augustyn.

Tort przyjechał na sygnale – Wycie syreny, które rozległo się w pobliżu boiska przy Szkole Podstawowej nr 9 w Dębicy tym razem nikogo nie przeraziło. Goście rodzinnego festynu organizowanego przez parafię św. Jadwigi z niecierpliwością oczekiwali bowiem na ten moment.

W Pilźnie będzie tradycyjne wesele, a w Łękach – siłownia – Celina Chorążak projekt pt: Promotorzy tradycji i kultury dawnej skończyła pisać o pierwszej w nocy. Rano sprawdziła i wysłała. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Pilźnie, którego jest prezesem, będzie go realizować wspólnie z grupą nieformalną, powołaną do życia tylko na tę okazję. Dzięki dotacji 4.910 zł uzyskanej w programie Działaj Lokalnie 30 listopada na scenie Domu Kultury w Pilźnie wystawione zostanie dawne wesele.

Wygrał trzy maratony hakerskie – Od kilku lat mieszka w Irlandii, ale pochodzi z Dębicy. Tu się wychował i tutaj stara się często przyjeżdżać. Niedawno wrócił z Majorki w Hiszpanii, gdzie razem z kolegą wygrał Majorca Travel Hackathon, czyli maraton hackowania. To nie jedyny duży sukces, którym może pochwalić się Artur Starodaj.

Pierwsza wygrana Kwiatka w debacie – Przemysław Mądro po raz trzeci brał udział w Powiatowej Debacie Oksfordzkiej w II Liceum Ogólnokształcącym. Dwa razy wraz z kolegami z Kwiatka przełknął gorycz porażki. Teraz sięgnął po wygraną, co jest niespodzianką, bo gospodarze to wielokrotni uczestnicy mistrzostw Polski. Wygrana była jednak zasłużona.

Fame-iki najlepsze w Przemyślu – Już w zeszłym roku na 38. Konfrontacjach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Tańcowały Dwa Michały w Przemyślu Fame-iki znalazły się na podium. Tyle że na jego najniższym stopniu. W tym, dębicka grupa działająca w Domu Kultury Śnieżka, pokazała na co ją stać i w swojej kategorii wiekowej nie dała szans rywalom. Podopieczni Iwony Cieśli i Natalii Kamińskiej zdobyli główną nagrodę i najwyższy stopień podium.

Jubiler z Sandomierza pokazuje Nowy Jork – Nowy Jork i Sandomierz – to dwa miasta, które na swoich fotografiach przedstawia Cezary Łutowicz, którego wystawę od piątku oglądać można w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Ale jeśli ktoś spodziewa się, że zobaczy na nich nowojorskie, czy sandomierskie krajobrazy, to mocno się zdziwi. Bo autor, dzięki przetworzeniom komputerowym, pokazuje nie miasta, ale emocje związane z wizytami w nich.

Piknik na ludową nutę – przyjdź i pośpiewaj – Adamowi Zarzyckiemu, pomysłodawcy i organizatorowi Pikniku polskiej piosenki ludowej, który odbędzie się w piątek 24 czerwca w Domu Kultury Mors, marzy się by z publiczności tam zebranej stworzyć najliczniejszy chór w historii Dębicy. I może mu się udać, szczególnie, że w repertuarze koncertu znajdą się dobrze znane utwory, takie jak m.in.: Hej z góry z góry, Czerwone jabłuszko, czy Szła dzieweczka do laseczka.

Ekologiczny szach i mat w Domu Kultury Kosmos – Marcin Mala, prezes Miejskiego Klubu Szachowego Gryf, mógł być zadowolony. Na starcie IV Turnieju Szachowego organizowanego z okazji dnia dziecka stanęło 59 najmłodszych miłośników królewskiej gry. To o wiele więcej niż przed rokiem. Z rywalizacji zwycięsko wyszli Adam Stefański wśród starszych uczestników i Karol Rzeszuto wśród młodszych. Ale nie tylko oni mogli liczyć na puchary i nagrody.

Rekordowe rozgrywki – Piłkarskie Nadzieje Mielec wyjeżdżały w najlepszych humorach z Dębickich Finałów Miejskich Deichmanna, które rozegrane zostały na obiektach MULKS-u Pustynia. Drużyny tego klubu triumfowały w dwóch kategoriach wiekowych: wU-9 pod flaga Danii, awU-11 jako Belgia. To one więc reprezentować będą nasz powiat w Mistrzostwach Polski, które odbędą się 24 czerwca w Wałbrzychu. Towarzyszył im będzie koordynator Grzegorz Persak.

Awans dedykują prezesowi Kaczorowi – Jeden punkt zdobyty za remis w Stasiówce wystarczył piłkarzom Wiewiórki do wywalczenia historycznego awansu do V ligi. Goście przegrywali już 0:2, ale walczyli do końca, by odrobić straty. Zrobili to dla prezesa Andrzeja Kaczora, który zmaga się z chorobą i wkrótce czeka go operacja.

Brzostowski królem strzelców V ligi – Wyjazdową wygraną z Kaskadą Kamionka przypieczętował Igloopol awans do IV ligi. Kolejne dwie bramki dołożył Adrian Brzostowski, który z 44 trafieniami został królem strzelców klasy okręgowej. Z V ligą żegna się natomiast Czarnovia.

W trasę wyruszyły 1333 osoby – Małgorzata i Michał Burakowscy na tegoroczną Bicyklomanię wybrali się z dwójka dzieci 7-letnia Liliana i 5-letnim Aleksandrem. Najmłodsi członkowie rodziny znakomicie poradzili sobie z przejechaniem całej trasy. Olek, z czego jest bardzo dumny, w rajdzie brał czynny udział już po raz drugi. Przed rokiem jechał na małym rowerku, w tym mógł już wsiąść na większy. Jego rodzice uważają, że takich imprez jest w powiecie zbyt mało.