Obserwator Lokalny nr 23 (823)

ol23

Grasz – uważaj. Celnicy przyjdą też do ciebie – Popełnia błąd, kto myśli, że celnicy zajmują się tylko odprawą towarów na eksport. Tymczasem pod ich lupą może się znaleźć każdy z nas. Prokuratura prowadzi już kilkanaście spraw na podstawie ustaleń Urzędu Celnego. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:Euro 2016 obejrzysz na Rynku – Już w niedzielę 12 czerwca, o godz. 18 reprezentacja Polski wybiegnie na boisko Allianz Riviera w Nicei by rozegrać pierwsze spotkanie w ramach Euro 2016. Ten oraz pozostałe mecze turnieju, także biało-czerwonych, obejrzeć będzie można w wielu miejscach w powiecie dębickim. Przygotowywana jest także strefa dla kibiców Euro 2016 w Arenie w Straszęcinie. Jeśli ktoś chce oglądać mecze bliżej, to też znajdzie dla siebie miejsce.

Andrzej Dragan za Jerzego Wójcika – Zmian w Komendzie Powiatowej Policji w Dębicy ciąg dalszy. Mł. insp. Jerzy Wójcik nie jest już zastępcą komendanta powiatowego.

Zaufała, chciała pomóc, straciła duże pieniądze – Mieszkanka gminy Dębica chciała pomóc partnerowi wnuczki. W efekcie straciła ponad 80 tys. zł i bardzo wątpliwe, że szybko je odzyska. Mężczyzna, któremu pożyczyła pieniądze przyznał się do ich przywłaszczenia. Grozi mu więzienie.

Sarna utknęła na podwórku. Na ratunek czeka już 10 dni – W piątek po Bożym Ciele na jedną z prywatnych posesji pomiędzy ul. Rzeszowską, a Reja wpadła sarna. W poniedziałek 6 czerwca, ponad tydzień później zwierzę nadal się tam znajdowało. Przez dziesięć dni nie udało się go uwolnić, mimo że o sytuacji zostali powiadomieni miejscy strażnicy. Nie trzeba być znawcą leśnej fauny, by sobie wyobrazić, jaki stres przeżywa sarna w środku miasta.  Okazuje się, że mało kogo to obchodzi.

Mieszkania dwa, rodzin czeka sto – Dwa mieszkania z przeznaczeniem na socjalne przejmie miasto od spółki Igloobud. To dobra wiadomość dla tych, którzy czekają w kolejce na przydział lokalu. Zła jest taka, że to tylko wierzchołek góry lodowej potrzeb, bo w tej chwili liczba oczekujących sięga setki, zaś w przypadku 17 rodzin zapadły już decyzje o przydziale mieszkań.

Sybiracy wykładziny nie dostali, ale myszom to nie przeszkadza – Swoją siedzibę przy ul. Kościuszki dębickie koło Polskiego Czerwonego Krzyża opuściło już ponad rok temu. Ale część jej lokatorów tam została. Myszy i szczury, z którymi działacze dzielili pokój harcują teraz u Sybiraków. W podobnych warunkach pracują również inne dębickie organizacje. A nawet Administracja Domów Mieszkalnych, której remont budynku zaproponowała podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radna Joanna Ożóg.

Dwunastka cieszy się z najlepszej klasy – Kiedy pytam uczniów klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy, kto najbardziej przyczynił się do ich sukcesu, jednogłośnie odpowiadają, że nauczyciele. To dzięki nim mogą się pochwalić najlepszym wynikiem w powiecie ze sprawdzianu szóstoklasistów.

Komornik pieniądze pobrał, a mąż dłużnikiem jest nadal – Dzieci Andrzeja Starościka są pewne: z takiego ojca można być zadowolonym. Odkąd wziął się za siebie, przeszedł odwyk, przestał pić i poszedł do pracy, jest innym człowiekiem. Regularnie płaci alimenty, z czym w przeszłości bywało różnie. Kiedy chciał wziąć kredyt na adaptację poddasza, dowiedział się, że jest na liście dłużników w Banku Informacji Gospodarczej. Choć, jak przekonuje, komornik ściągnął z jego konta całe zadłużenie.

Takiego głosowania jeszcze się uczą – Radni w Dębicy mają już tablety. Dzięki nowemu sprzętowi podczas ostatniej sesji głosowali imiennie. Nie obyło się bez drobnych wpadek, ale to normalne podczas nauki obsługi nowego sprzętu.

Nieruchomości mają coraz więcej – Przedstawiamy pierwszą część zeznań radnych powiatowych. Tym razem publikujemy zeznania 15 z 25 osób. W następnym numerze pokażemy, jakie majątki mają pozostali członkowie rady, ile mają na koncie, jakimi jeżdżą samochodami oraz ilu z nich ma zaciągnięte kredyty. Wtedy też opublikujemy zeznania posłów RP oraz radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Znają go nawet w USA – Portrety Jana Pawła II, namalowane przez Pawła Maciszewskiego z Jaźwin, można oglądać na wystawie w Czarnej.

Świerków już nie ma, są pniaki i chwasty – Z wycięciem drzew, które od kilkudziesięciu lat rosły obok jej posesji Krystyna Cielak z Paszczyny już się pogodziła. Choć jak przyznaje, nie rozumie decyzji o ich usunięciu. Bardziej jednak martwi ją fakt, że gmina, do której należy pas ziemi tuż przy jej ogrodzeniu, nie zadbała o jego uporządkowanie. Kobieta twierdzi, że interweniowała w tej sprawie u sołtysa Marka Miazgi, ale niewiele udało jej się wskórać. A ziemia zarasta chwastami.

Rodzice też zatańczyli – Nie tylko mamy, ale i ojcowie nie spodziewali się, że podczas Pikniku Rodzinnego przypadnie im rola nie tylko podziwiania występów swoich dzieci. Uczniowie wciągnęli ich do zabawy – wspólnego tańca w dyskotekowych rytmach. Nikt się nie ociągał, a tej niedzieli Zasów był pełen dobrych emocji: artystycznych, ale też sportowych.

Pogoda dopisała, na Video przyszły tłumy – Niecałe 2 minuty i 40 sekund wystarczyły Maciejowi Rajczakowi na skonsumowanie golonki wraz ze skórką podczas VI Otwartych Mistrzostw Polski w jedzeniu golonki na czas. Dziewiąte święto tego przysmaku z Pilzna odział w rockowo-popowe dźwięki Wojciech Łuszczykiewicz wraz zespołem Video. Bajorka w Strzegocicach, na ranczu należącym do firmy Taurus odwiedziły prawdziwe tłumy mieszkańców gminy, ale i województwa.

Zostawił szpital, by pomóc burmistrzowi Brzostku – Nowy wiceburmistrz Adam Kostrząb odpowiadał będzie w gminie Brzostek za inwestycje i ochronę środowiska. Pierwszego dnia odwiedził wszystkie miejsca, gdzie prace już trwają lub wkrótce się zaczną. Spotkał się też z ludźmi, z którymi przyjdzie mu współpracować.

Lista nagrodzonych jest w tym roku bardzo długa – Podsumowanie dziewiątej edycji Dębickich Pól Nadziei, których organizatorem jest Dębickie Hospicjum Domowe, stało się okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym w działalność stowarzyszenia. Nagrody otrzymali zwycięzcy i wyróżnieni w konkursach plastycznym i literackim. Trafiły one do 84 uczniów, nie tylko zresztą z powiatu dębickiego. Za prace plastyczne organizatorzy docenili 63 osoby, a za literackie – 21.

Zabrakło piwa, ale nie atrakcji – Jeżeli ktoś liczył, że w niedzielę podczas Dni Dębicy uda mu się spróbować belgijskiego piwa Duvel, które przywieźli ze sobą goście z zaprzyjaźnionego z naszym miastem Puurs, to niestety musiał obejść się smakiem. Złocisty napój cieszył się takim powodzeniem, że dość szybko się skończył.

Przykład Dody najciekawszy – Karanie grzywną za obrazę uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w związku ze skargą złożoną przez piosenkarkę Dorotę Rabczewską, która została ukarana za takie przestępstwo. To jeden z kazusów rozpatrywanych przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy w ramach Akcji Tydzień Konstytucyjny – Moja Konstytucja, który wzbudził wśród nich największe zainteresowanie.

Dębiczankę mamy wśród zwycięzców – Dębiczanka Aneta Krupa zdobyła drugie miejsce i nagrodę specjalną siódmej edycji Dębica Open Festival. Grand Prix otrzymała Sandra Rusin z Krakowa.

Ola potwierdziła swoją klasę – Aleksandra Ożóg znowu najlepsza. Tym razem młoda wokalistka zdobyła I miejsce w XXVI Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim Literatury Tworzonej na Obczyźnie Od Mickiewicza do Miłosza.

Fantazja podbiła Kraków – W kwietniu, wystawiając spektakl pt: Gdzie jest król?, Dziecięcy Teatr Fantazja wygrał XX Jubileuszowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Pajace. Kilka dni temu pokazał go jeszcze raz w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie na IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów im. Felicjana Dulskiego. I nie dość że zgarnął Grand Prix to jeszcze zdobył nagrodę specjalną.

Awans zapewnili sobie wygraną 9:0 – Po czterech latach nieobecności w niej Igloopol wraca do IV ligi. Kropkę nad i podopieczni Pawła Zydronia postawili gromiąc ostatni w tabeli Dzikowiec aż 9:0. Po raz kolejny jednym z najlepszych piłkarzy na boisku był Adrian Brzostowski, który bramkarza rywali pokonał sześciokrotnie. Z V ligą, mimo zwycięstwa w przedostatniej kolejce, żegna się Czarnovia.

Puchar trafił do Dziewiątki – W finałowym starciu Mundialito Mini Euro 2016 reprezentowana przez SP nr 9 w Dębicy Anglia pokonała Ukrainę (Rudki) 4:1. Podopieczni Krzysztofa Bizonia nie przegrali żadnego meczu w turnieju i po zakończeniu zmagań odbierali zasłużone gratulacje od rywali. Trzecie miejsce zajęła Szwecja (SP11), która w rzutach karnych pokonała Czechy (SP2). Obrońcy tytułu sprzed roku, czyli SP5 (Rumunia), tym razem zajęli szóstą pozycję.