Obserwator Lokalny nr 22 (822)

 

ol22

Wyścig o życie na pasach dla pieszych – To przejście tylko dla sprinterów. Nie ma szans przejść na drugą stronę, zanim zapali się czerwone światło. Dla ludzi starszych bieg przez jezdnię to stres i obawa, że w każdej chwili auta ruszą. Tu się nie przechodzi, tylko ucieka przed samochodami z pytaniem: uda się, czy się nie uda? Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Wiesław Lada już nie jest szefem KRUS – Wiesław Lada, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, stracił posadę dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rzeszowie. To kolejne zmiany związane z obsadą państwowych stanowisk głównie przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Syn radnego płacić podatku nie musi – Choć na taki rozmach w umarzaniu podatków, jaki miał były burmistrz Paweł Wolicki, dębiczanie nie mają już co liczyć, to i Mariusz Szewczyk z roku na rok okazuje się coraz hojniejszy. Podobnie jak wójt Stanisław Rokosz, który swoim mieszkańcom darował w tym roku 46,8 tys. zł. Najwięcej, bo aż 23,4 tys. zł Łukaszowi Pyszowi, synowi gminnego radnego.

Wypadek przy wieszaniu prania. Kobieta nie żyje – Nie przeżyła upadku z III piętra 52-latka z Dębicy. Według wstępnych ustaleń policji, zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Nic nie wskazuje, żeby ktoś przyczynił się do śmierci kobiety, ale ostatecznie potwierdzi tę wersję wszczęte w tej sprawie śledztwo oraz sekcja zwłok, której przeprowadzenie zarządził prokurator.

Napadnięta na ulicy – Około 21:00 mieszkanka Dębicy wracała z pracy do domu. Z ul. Nosala skręciła w Wielopolską. Zauważyła zataczającego się mężczyznę, z którym po chwili się minęła. Mężczyzna przeszedł na tę samą stronę ulicy, ruszył w kierunku pani Agnieszki  i niespodziewanie zaatakował. Policja go poszukuje, posiada nagranie z monitoringu. Pani Agnieszka natomiast ostrzega inne kobiety, by uważały, gdy idą same po zmierzchu.

Mateusz Pasek został przewodniczącym – Członkowie Ruchu Integracji Społecznej wybrali zarząd oddziału miejskiego. Jego przewodniczącym został Mateusz Pasek, pełniący także funkcję wicestarosty powiatu dębickiego.

Burmistrz rozdał prawie 130 tys. zł. Najwięcej pieniędzy dostały parafie – Pieniądze, które miasto podzieliło w ramach konkursu ofert, pochodziły z tzw. funduszu korkowego, czyli wpłynęły do miejskiej kasy z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Dzięki nim co roku udaje się zorganizować m.in. letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży.

Remont Ratusza ruszy lada dzień – Firma Remontowo-Budowlana Mar-Mar z Brzeźnicy należąca do Mariusza Kopery zajmie się remontem dębickiego Ratusza, a właściwie pierwszym etapem jego renowacji. Miejską kasę kosztować to będzie prawie 150 tys. zł.

Dobra muzyka, belgijskie piwo i darmowe dmuchańce na Rynku – Dni Dębicy mają być dla wszystkich mieszkańców, ale ma to być również święto dębickich artystów. Dlatego to przede wszystkim oni występować będą na scenie – przekonuje Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, odpowiedzialny za organizację święta miasta. Liczy, że w najbliższy weekend, 4 i 5 czerwca, dębiczanie tłumnie zjawią się na Rynku i będą się świetnie bawić podczas koncertów grup, które na nie zaprosił.

Rowerem pojechał do Helu. Teraz Chorwacja – W sześć dni przejechał na rowerze blisko 1590 kilometrów. Wyruszył z Dębicy, a dotarł na sam koniec Mierzei Helskiej. Krystian Cholewa planuje już kolejną rowerową wyprawę, tym razem poza granice Polski.

Emeryci do Biedronki za darmo nie pojadą – Zmiana granic stref taryfowych w Dębicy niekorzystnie zakończyła się dla tych pasażerów, którzy do tej pory korzystali z biletów zerowych. Teraz za kursy pod Biedronkę zapłacą rocznie nawet 1000 zł.

Dieta to czasem tylko dodatek – Jakie mają domy, samochody, ile zer na kontach w banku, a także źródła zarobku – to wszystko musieli wykazać członkowie Rady Gminy w zeznaniach majątkowych. Nie wszyscy jednak wypełnili rubryki skrupulatnie.

Najwięcej zarobił Mariusz Tarczoń – Zarobków i oszczędności Mariuszowi Tarczoniowi pozazdrościć mógłby niejeden radny. Zarobił w zeszłym roku prawie 295 tys. zł, a ponad 260 tys. zł ma odłożone na koncie. Ale rozrzutny nie jest, bo jeździ skodą octavią z 2009 roku. Sporymi oszczędnościami może pochwalić się też Tomasz Bukowski, który zgromadził 142 tys. zł i wozi się hondą crv z 2005 roku.

Kredyt wziął tylko Zbysław Rokita – Nie ma już w oświadczeniach domów o powierzchni 150 metrów kwadratowych, o wartości np. 20 tys. zł. Radni starają się wpisać ich rzetelną wycenę, z czym w przeszłości były problemy we wszystkich samorządach.

Oszczędności u radnych niewiele – Gdyby mieszkańcy gminy Brzostek mieli sugerować się postawą radnych w kwestii oszczędzania pieniędzy, pewnie wielu z nich zrezygnowałoby w ogóle z posiadania konta w banku. Większość rajców, jeśli nawet deklaruje, że ma odłożoną jakąś kwotę na czarną godzinę, to nie przekracza ona 10 tys. zł. Wyjątkiem jest jedynie Zofia Skórska.

Z rolnictwa też da się utrzymać – Z dochodu, jaki wykazuje z prowadzenia gospodarstwa rolnego, Roman Warzecha, ucieszyłoby się wielu rolników w powiecie dębickim. Przewodniczący Rady Gminy w Jodłowej w oświadczeniu majątkowym w tej rubryce wpisał kwotę 38 tys. zł. Z tyłu zostawił sołtysa Jodłowej Dolnej Marka Leję, który przyznaje się do 22 tys. zł.

Jubilatowi złożyli życzenia – Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej im. św. o. Pio pewnie długo jeszcze będą żałować, że w ubiegłą niedzielę po raz ostatni w tym roku gościli na majówce Zespół Ludowy Mors. Nabożeństwo to gromadziło co tydzień ponad sto osób, nie tylko zresztą tych, które mieszkają w DPS-ie. A to, w którym uczestniczyli 29 maja, miało wyjątkową oprawę.

Mateusz Dulian, Przemek Szot i Fabian Szęszoł najlepsi – Przed rokiem był już w Czarnej ogólnopolski finał turnieju bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W minioną środę odbyły się zawody wojewódzkie szkół gimnazjalnych, zdecydowanie wygrane przez gospodarzy. Nikt nie ma wątpliwości, że gmina jest najlepszym w kraju miejscem na taką rywalizację. Nic dziwnego, że wójt Józef Chudy złożył wniosek przyznanie jej organizacji mistrzostw Europy Szkół Podstawowych.

W Brzeźnicy malowali patrona – Święty Jan Paweł II – Pasterz Bożego Miłosierdzia – pod takim hasłem w Zespole Szkół w Brzeźnicy zorganizowany został V Międzyszkolny Konkurs Plastyczny. Towarzyszył mu  konkurs wiedzy o papieżu Polaku, rozstrzygnięty podczas Święta Patrona.

Zdobyli Pantofelek Królowej Jadwigi – Szkoła na wesoło – pod takim hasłem w Zespole Szkół nr 2 w Dębicy odbyła się ósma edycja Powiatowego Turnieju Rodzinnego Pantofelek Królowej Jadwigi.

Igloopol o punkt od awansu do IV ligi – Po porażce, jaką poniósł w ostatniej kolejce Sokół Kolbuszowa Dolna, Igloopolowi brakuje już tylko punktu, by świętować awans do IV ligi. Jego zdobycie nie powinno być dla biało-niebieskich dużym wyzwaniem, szczególnie że w dwóch ostatnich kolejkach zagrają z ostatnim w tabeli Dzikowcem i Kaskadą Kamionka.

W derbach lepsza Wisłoka – Po jednej stronie Tomasz Barycza, Dawid Florian i Ireneusz Gryboś, którzy kiedyś grali w Wisłoce Dębica, a obecnie bronią barw Rzemieślnika Pilzno. Po drugiej znany w Pilźnie Michał Szlachetka. W spotkaniach derbowych to właśnie piłkarze, którzy wcześniej reprezentowali ten drugi klub, mają zazwyczaj największą motywację do gry. W tym nie do końca tak było, choć w jednej z głównych ról wystąpił Florian.

Co za mecz w Łękach – Sensacyjnym remisem w Łękach Górnych skomplikowała sobie sprawę awansu do V ligi ekipa Wiewiórki. Już tylko punkt straty do niej ma Borowiec Straszęcin.

Grzegorz Czyż pobiegł 20 s szybciej niż przed rokiem – Przed rokiem z wynikiem 34:42,3 był trzeci. W niedzielę Grzegorz Czyż z Bogumiłowic pobiegł już najszybciej z wszystkich 350 uczestników 3. Dębickiej Dziesiątki z Tikkurila. Drugiego na mecie Pawła Malskiego z Tarnowa wyprzedził o prawie trzy minuty. Najlepszym dębiczaninem na trasie był Wojciech Gawle, który zajął 3. miejsce. Wśród kobiet triumfowała Monika Smutek.